katarina.rybnicka@gmail.com​  |  Tel: +421948066562

© 2018 by Katkat

Imrich Veber

Something Is Missing

Ťahanovce

Sídlisko Ťahanovce. Běžím. Pořád to mám před očima, asi jsem to neměl vidět. Říkaj tady tomu Sahara a potkat tu můžeš cokoli. Paničky s jejich smetákama, běhající lidi, divočáky, bajkery, šukající párečky, co chceš. Je to tu stejně nějaký divný. Komunisti tu chtěli megalomanský sídliště pro desetitisíce lidí a hovno. Nestihli to dodělat a teď tu žije třetina. Byla to utopie. První se tu nastěhovali snad v pětaosmdesátým a všichni žili na staveništi, jak už to tehdy chodilo. Obchod měli ve starým busu a už tam se chlastalo. To tu těm lidem zůstalo. Mladým i starým. Všem. Co tu chceš taky dělat.

V polovině devadesátejch roků dokončili poslední bloky. Jo to byly časy. U každého vchodu se chlastalo, v lese za Saharou potkávals fetky. Všichni věděli, kde se vaří, kde dýluje. S klukama jsme se museli ohánět. Měls strach přejít cizím rajónem, abys nedostal přes držku. Teď už je to v klidu. Jsme starší a už to tak nehrotíme, jakž takž. Ale víš co, stejně to tehda pěkně podělali. Žiješ v místě, co takhle skončit nemělo. Do Ťahanoviec vede čtyřproudová cesta, ty vole. Rozumíš, čtyři proudy, skoro slepé a na hovno. Roky stavěj kostel a roky ještě budou. A všecko to končí nadchodem, čistý nonsens. Teď tam aspoň zachlastáme s výhledem, ale tehda to dělali prý kvůli velké dopravě a tramvajím. Pěknej pomník. Dřív to bylo vesničanů z Ťahanoviec. Pásly tu dobytek nebo co. Pak si tu hráli na vojáky. Pak ten plac někomu ležel v žaludku, tak tu prdli bloky. A doteď to těm vesnickejm nenahradili. Prostě ty některý baráky stojí na placu, co je někoho ve vesnici. Jestli ještě vůbec žijou. No a vidíš, nic… Lidi řeší, že nemaj kde parkovat ty svý podělaný káry

a nadávaj, ráno stojí v koloně, hodinu, nadávaj, pak se vrací a nadávaj. A prý se bude brzo zas stavět. Ale sou tu i lidi, co to tu maj rádi. Nikdy nikam nemusí. Nikdy. Maj tu všecko. Jenže není všecko jako všecko. No a to tu přijedeš po Americký třídě. Je to po piči, říkaj, prý jako že to je ok.


■ založeno na rozhovorech / based on interviews

Viac