katarina.rybnicka@gmail.com​  |  Tel: +421948066562

© 2018 by Katkat

Víťo Staviarsky

Kivader

O Kivaderovi, jeho stratenom synovi a ešte o všeličom, čo by ste ani nemuseli vedieť, (ale mohli), vám v krčme za pár poldeci porozpráva jeho dobrý kamarát, bubeník miestnej rómskej kapely. Keď prihodíte dve borovičky, dozviete sa viac...

Naše predstavy o živote chudobných Rómov v osadách na východnom Slovensku vychádzajú väčšinou z dokumentárnych záberov v televíznom spravodajstve. Obrazy otrasnej biedy prifarbené zvláštnou exotikou sú mediálne príťažlivé – vykazujú dráždivú fotogenickosť, ale pritom pôsobia ako socialny apel. S tým sa jednoducho musí niečo robiť, hovoríme si, lenže to niečo sa pre valnú časť osvietenej verejnosti obvykle podobá na akúsi prevýchovu v prísne hygienickom prostredí, kde vládne kázeň a poriadok.
Víťo Staviarsky zachytil v svojom útlom debute Kivader pomery v rómskej osade s všetkou krikľavo farebnou biedou, avšak jednoznačný sociálny apel vynechal. Namiesto toho ponúka fascinujúci obraz ľudskosti, ktorá sa po svojom, teda aj s všemožným „cigánením“, plne realizuje bez ohľadu na úbohé životné podmienky.


Viktor Šlajchrt, Respekt

vydavateľstvo Staviarsky

Viac